Przygotowanie mieszkania (pokoju, piwnicy) do ochrony przed skażeniami i zakażeniami
Biorąc pod uwagę możliwość ogłoszenia alarmu o skażeniach lub uprzedzenia o zagrożeniu skażeniami i zakażeniami, każda rodzina powinna mieć tak przygotowaną piwnicę, pokój lub mieszkanie, aby te pomieszczenia mogły chronić organizm ludzki przed działaniem opadu substancji promieniotwórczych, środków trujących i niebezpiecznych dla zdrowia środków biologicznych.
Przystosowując do tego celu mieszkanie (piwnicę, pokój), należy mieć na uwadze to, że jego podstawową cechą powinna być hermetyczność (szczelność) i możliwość zapewnienia najprostszej wentylacji. W tym celu trzeba:
- uszczelnić okna odpowiednią taśmą lub watą, a nawet okleić paskiem papieru (taśmą samoprzylepną); uszczelnić wszystkie drzwi i futryny, drzwi zewnętrzne obić kocem i w odległości 1-1,5 m zawiesić zasłonę z koca (kołdry), która ma pełnić funkcję śluzy;
- uszczelnić dokładnie wszystkie szpary, otwory kominowe, miejsca, w których przechodzą przewody wodociągowe, centralnego ogrzewania, kanalizacji itp.;
- szczelnie zakleić papierem kratki wentylacyjne (ale tak, by w razie potrzeby zapewnić wentylację pomieszczenia). Samoczynną dobrą wentylację mogą zapewnić otwory nawiewny i wywiewny; otwór wywiewny powinien znajdować się 1,5-2 m nad otworem nawiewnym. W przewodzie nawiewnym można umieścić prosty filtr przeciwpyłowy - ramkę z rozpiętą wielowarstwową gazą, a poniżej specjalną kieszeń na zbieranie cząstek pyłu opadającego z filtra (gazy);
- ulepszyć elementy ochronne ukrycia, jeżeli znajduje się ono na parterze lub w piwnicy. Można osypać ziemią zewnętrzne ściany budynku oraz zabudować lub osłonić workami z piaskiem otwory okienne, nie używane otwory drzwiowe itp.
W mieszkaniu, które ma być schronieniem, należy przygotować:
- odpowiedni zapas wody pitnej, żywności, przedmioty pierwszej potrzeby, plastykowe worki na odpadki,
- lekarstwa dla chorych, apteczkę domową, środki dezynfekcyjne, zapasowe oświetlenie, bateryjny odbiornik radiowy itp.,
- sprzęt gaśniczy (np. gaśnicę, koc, wiadro, piasek, łopatę),
- niezbędne przedmioty osobistego użytku.
Należy również przygotować oświetlenie zastępcze. Zalecane jest oświetlenie elektryczne (bateryjne, akumulatorowe). Lampy naftowe i świece zużywają dużo tlenu oraz zanieczyszczają powietrze dwutlenkiem węgla, dlatego ich używanie jest niewskazane. Również nie wszystkie rodzaje gaśnic nadają się do użycia w ukryciach, np. halonowa (wdychanie halonu uwalnianego podczas gaszenia jest szkodliwe dla zdrowia) i śniegowa (podczas gaszenia powstaje dużo dwutlenku węgla). Z tego względu do gaszenia należy używać wody, koców gaśniczych, piasku i gaśnic pianowych lub wodnych.
Przygotowanie budynków gospodarczych do ochrony przed skażeniami i zakażeniami
Aby przygotować budynki gospodarcze do ochrony przed skażeniami i zakażeniami, należy zwiększyć wytrzymałość i ulepszyć funkcje ochronne stodół, spichlerzy, komórek, gdzie przechowywane są plony oraz obór i chlewni z bydłem i trzodą. W tym celu trzeba przede wszystkim je uszczelnić i uniemożliwić przedostawanie się środków skażenia i zakażenia do środka.
Zgodnie z zaleceniami obrony cywilnej, w okresie zagrożenia w budynkach gospodarczych należy w miarę potrzeb:
- uszczelnić sufit warstwą z gliny, cementu lub wapna (2 wiadra wapna gaszonego, wiadro wody, 2 kg soli kuchennej) oraz zasypać piaskiem lub żwirem, część okien zamurować cegłami lub założyć okiennice bądź zasłonić mocnym przeźroczystym plastykiem;
- gliną i pakułami pozatykać szpary w konstrukcjach drewnianych;
- uszczelnić futryny i drzwi, od strony wewnętrznej zawiesić zasłonę z materiału, aby szczelnie przylegała do ościeżnicy;
- zasłonić przewody (otwory) wentylacyjne workami z trocinami, sianem itp.;
- z zewnątrz obsypać ziemią ściany drewniane do wysokości okien albo w odległości 50-60 cm od ściany postawić ściankę z desek lub plecionkę z wikliny i przestrzeń między nimi zasypać ziemią.
Nawet pomieszczenia niehermetyczne można tak przygotować, by przez kilka godzin uniemożliwiały przedostawanie się do wnętrza niektórych środków trujących. W tym celu zamknięte okna i drzwi należy zasłonić od wewnątrz brezentem, tkaniną workową lub inną tkaniną zamoczoną w wodnym roztworze sody.
Aby zapewnić bezpieczeństwo zwierzętom, należy:
- przygotować wystarczający na 14 dni zapas wody i paszy (zabezpieczonej przed skażeniem);
- wietrzyć uszczelnione obory (chlewnie): w lecie przy temperaturze do 20oC nie później niż po 34 godzinach, w zimie przy temperaturze od -20oC do 25oC po 34-90 godzinach (dokładne informacje poda służba weterynaryjna);
- zapewnić budynkom gospodarczym ochronę przed pożarem (pas przeciwpożarowy, sprzęt ppoż. itp.).
Sposoby zabezpieczenia żywności
Izolację żywności od środowiska zewnętrznego gwarantuje zastosowanie właściwych opakowań. Do opakowań ochronnych należą:
- pyłoszczelne z materiałów twardych, takie jak: puszki metalowe hermetyczne (można je dokładnie i szybko zmyć lub odkazić), opakowania szklane (nie przepuszczające pary wodnej i gazu słoje oraz butelki, które można sterylizować), opakowania drewniane (sklejki, płyty pilśniowe; skrzynki wyłożone pergaminem lub kilkoma warstwami papieru pakowego, beczki drewniane), hermetyczne beczki metalowe i z tworzyw sztucznych, zabezpieczające w należyty sposób żywność przed działaniem środków promieniotwórczych, chemicznych i biologicznych;
- pyłoszczelne z tworzyw miękkich, czyli hermetyczne opakowania (worki, woreczki, torby itp.) z folii powlekanych, metalowych, tworzyw plastycznych i innych;
- pyłoszczelne papierowe, wielowarstwowe z wkładką parafinową lub z tworzyw sztucznych.
Jeśli te opakowania są umieszczone w pojemnikach zbiorczych, w zasadzie spełniają swoje zadanie. W warunkach domowych bardzo dobrym miejscem przechowywania produktów jest lodówka (jej hermetyczność można zwiększyć za pomocą dodatkowych zasłon z folii lub ceraty na każdej półce), można też do tego celu przystosować szafkę, kredens lub szczelną piwnicę.
Wyjątkowo trwałego i hermetycznego opakowania wymagają takie produkty, jak sól, cukier, kasza, mąka, przetwory owocowe i wszystkie produkty płynne, miękkie, gdyż jeśli zostaną skażone, nie można ich odkazić.
Sposoby zabezpieczenia wody
W sytuacji zagrożenia sieć wodociągową zabezpiecza się, przerywając pobór wody na okres niebezpiecznego skażenia w miejscu jej czerpania. Gdy skażenie zostanie usunięte, wodę znów można pobierać. W związku z tym należy:
- przygotować indywidualne zapasy wody nie skażonej;
- zabezpieczyć indywidualne studnie kopane (szybowe) oraz ujęcia domowych studni wierconych (głębinowych, artezyjskich).
Wodę do celów konsumpcyjnych należy przechowywać w szczelnie zamkniętych szklanych, metalowych lub plastykowych pojemnikach, np. w butelkach, słojach, bańkach.
Zabezpieczenie studni
Aby zabezpieczyć studnie kopane (z kołowrotem), należy:
- wykonać obudowę w postaci budki obitej papą lub blachą;
- uszczelnić wierzchnią część cembrowiny;
- wykonać w promieniu 1,5-2 m wokół studni utwardzoną powierzchnię z cegieł, cementu lub asfaltu z niewielkim spadkiem na zewnątrz. Zamiast cementu można ułożyć warstwę gliny grubości 50 cm, a na niej warstwę żwiru i piasku grubości 10-15 cm.
W studni kopanej (z ręczną pompą) należy dodatkowo uszczelnić właz i przejście rury przez pokrywę studni sznurem smołowanym lub lepikiem, a pompę osłonić kapturem z materiału izolującego. Najprostszym sposobem zabezpieczenia studni abisynki jest okrycie całej pompy workiem uszytym z materiału wodoszczelnego (ceraty, brezentu, plastyku). Kilkumetrowa warstwa ziemi ochroni płytkie wody podziemne przed skażeniem.
Sposoby zabezpieczania płodów rolnych i pasz
Na uprawach polowych w zasadzie dokonuje się samoczynne odkażanie. Skutki skażeń mają łagodzić odpowiednie działania agrotechniczne. Uprawy warzywne należy ochronić tunelami i przykryciami foliowymi. Najważniejszym zadaniem jest ochrona zebranych płodów rolnych i pasz przed skażeniami.
Ziarno i pasze treściwe należy przechowywać w zamkniętych i uszczelnionych pomieszczeniach. Na okres opadania pyłu promieniotwórczego zamyka się wentylację. Zboża i siano w stogach i stertach powinny być przykryte np. słomą nie przeznaczoną na paszę, wikliną, brezentem, folią. Wokół stogów wykopuje się rowki odpływowe.
Rośliny okopowe oraz niektóre warzywa przechowuje się w kopcach przykrytych warstwą słomy i suchej ziemi (podobnie jak w okresie zimowym). Najlepiej jednak przechowywać je w piwnicach. Kiszonka znajdująca się w silosach zamkniętych nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia. Silosy odkryte należy uszczelnić. Dobrze chronią także doły wyłożone folią i szczelnie przykryte.
|