Karabinek sportowy jest szkolną bronią palną i służy do nauki strzelania oraz zawodów sportowych. Posiada następujące parametry:
- ciężar: 3,8 kg,
- długość: 1130 mm,
- kaliber: 5,6 mm,
- donośność: 1300 m,
- szybkość wylotowa pocisku: 350 m/s,
- siła przebicia z odległości 50 m - balik sosnowy 60 mm.
Budowa karabinka sportowego - główne elementy
kliknij na zamek, celownik, muszkę!
Lufa - główna część broni palnej, która służy do nadania pociskowi kierunku lotu i ruchu obrotowego; wewnątrz posiada gwinty prawoskrętne. Gwint składa się z 6 pól i 6 bruzd prawoskrętnych. Elementem lufy jest również komora nabojowa. Na lufie osadzone są przyrządy celownicze: podstawa muszki i podstawa celownika. Lufa jest na stałe połączona z komorą zamkową.
Przyrząd celowniczy - celownik i muszka, służą do skierowania lufy w konkretny cel i nadania karabinkowi odpowiedniego kąta podniesienia przy strzelaniu na różne odległości. Suwak znajdujący się na ramieniu celownika pozwala na ustawienie celownika na pożądaną odległość w granicach 25-100 m. Do oddania trafnego strzału niezbędne jest właściwe ustawienie wierzchołka muszki i szczerbinki celownika.
Komora zamkowa - część broni palnej służąca do pomieszczenia zamka i wyciągu. Do niej przymocowany jest spust.
Zamek - ruchoma część broni palnej służąca do zamknięcia i zaryglowania lufy, oddania strzału, wyciągnięcia i wyrzucenia łuski po strzale przy jego otwieraniu.
Wyciąg - część komory zamkowej służąca do wyciągania łusek z komory nabojowej.
Spust - mechanizm zwalniający urządzenie odpalające nabój.
Kolba - cześć broni umożliwiająca trzymanie jej w czasie strzału.
Zdjęcie: © Filip Szeszuła |