Strzelanie z broni palnej



Nastawienie celownika, załadowanie broni, wycelowanie i ściąganie języka spustowego

   Po przyjęciu postawy strzeleckiej należy przesunąć suwak na ramieniu celownika na żądaną odległość (od 25 m do 100 m) i załadować broń. Celując, wstrzymuje się oddech i zamyka lewe oko (lub prawe oko, co zależy od strzelca). Następnie, patrząc przez szczerbinę, należy ustawić muszkę tak, aby znalazła się ona pośrodku szczerbiny, a jej wierzchołek był na równej wysokości z górnymi krawędziami szczerbiny (równa muszka). Tak zgrane przyrządy celownicze należy podprowadzić pod środek dolnej krawędzi celu. W czasie zgrywania przyrządów celowniczych z celem należy powoli i równomiernie naciskać na język spustowy, aż kurek zeskoczy z zaczepu kurkowego i spowoduje odpalenie.


Nauka celowania

Tarcza o średnicy 15,5 cm do karabinka sportowego kbks

Tarcza o średnicy 50,0 cm do pistoletu sportowego


Prawidłowe ustawienie muszki w szczerbince




Postawa strzelecka leżąc

Celowanie i postawa

Strzał
Postawa strzelecka klęcząc

Celowanie i postawa

Strzał
Postawa strzelecka stojąc

Celowanie i postawa

Strzał



Zjawisko strzału
   Rozpoczyna się ono w momencie uderzenia grotu iglicznego w spłonkę naboju, co powoduje wybuch. Powstający płomień przenikając przez dwa otwory do wnętrza łuski, zapala znajdujący się tam ładunek prochowy. Gazy powstające w łusce naboju wypychają pocisk w głąb lufy. Następuje tzw. odrzut broni - podrzut broni do tyłu i nieco w górę. W karabinku sportowym kbks odrzut przy strzelaniu jest prawie niewyczuwalny. Siła odrzutu zależy od szybkości początkowej pocisku i stosunku ciężaru pocisku do ciężaru broni.

Tor pocisku w powietrzu
   Lecący pocisk zakreśla swoim środkiem ciężkości linię krzywą, tzw. tor pocisku (część wznosząca - dłuższa, część opadająca - krótsza). Działa na niego opór powierza i siła przyciągania ziemskiego.


Tor pocisku

Celność strzelania
   Błędy w celowaniu, ściąganie języka spustowego, skręcenia broni, nieodpowiednie oświetlenia i trzymanie broni mają wpływ na celność strzelania.
   W zależności od położenia przyrządów celowniczych w chwili strzału może dojść do następujących odchyleń przestrzelin (otwory w tarczy powstałe po oddaniu strzałów):
  • jeżeli muszka znajdzie się po prawej (lewej) stronie szczerbiny, przestrzeliny ułożą się w prawo (w lewo),
  • jeżeli wierzchołek muszki wystaje ponad górną krawędź szczerbiny, przestrzeliny odchylą się w górę; gdy będzie on poniżej, przestrzeliny ułożą się niżej punktu celowania,
  • skręcenie broni w prawo (lewo) spowoduje odchylenie się przestrzelin w prawo (w lewo).
   W czasie strzelania powyższe błędy w celowaniu mogą występować łącznie, powodując nakładanie się odchyleń przestrzelin (np. w prawo dół - wskutek skręcenia broni w prawo i muszki niskiej).
   Na powstanie błędów w celowaniu ma również wpływ oświetlenie (silne słońce z prawej lub z lewej strony). Jeżeli na przykład słońce świeci z prawej strony, na prawej stronie muszki powstaje odblask, który osoba strzelająca w czasie celowania przyjmuje za krawędź muszki - w tym wypadku muszka będzie odchylona w lewo i pociski uchylą się w lewo.
   Na celność strzelania wpływa także podparcie broni oraz sposób ściągania języka spustowego. Jeśli broń zostanie podparta w przedniej części, przed środkiem ciężkości (bliżej wylotu lufy), średni punkt trafienia uchyli się w górę, a jeśli broń będzie podparta w tylnej części, za środkiem ciężkości (bliżej kolby), pociski uchylą się w dół; zmiana podparcia broni w czasie strzelania powoduje zwiększenie rozrzutu. Jeżeli kolba będzie się opierać o ramię strzelającego dolną krawędzią stopki, średni punkt trafienia uchyli się w górę i odwrotnie. Nierówne ściąganie języka spustowego (zrywanie) powoduje z reguły uchylenie średniego punktu trafienia w prawo w dół. Celność strzelania może też obniżyć niesprawna broń.

Wyniki strzelania




Zdjęcia: © Filip Szeszuła