Podaj swój adres e-mail, a my będziemy informować Cię o naszych nowych książkach*
Dostępność: Książka niedostępna – nakład wyczerpany!
Koszt wysyłki: od 11,00 zł
Numer katalogowy: ZPWSP
Kod CN: 4901
W sprawie zamówień zbiorowych prosimy o kontakt z działem sprzedaży sprzedaz@empi2.pl tel. 61 851 76 61
Zeszyt ćwiczeń zawiera zarówno istotne wiadomości na temat Powstania Wielkopolskiego, jak i bloki interesujących ćwiczeń; historia
Autorzy: Maria Pacholska, Wiesław Zdziabek
Wyd. 1, 2008
ISBN 978-83-89287-85-4
ss. 48
oprawa: miękka
Zeszyt ćwiczeń zawiera pięć rozdziałów. W rozdziale pierwszym zamieszczono informacje o polskich powstaniach w pierwszej połowie XIX wieku oraz o procesie germanizacji i sposobach, jakimi Polacy z nią walczyli. W rozdziale drugim omówiono I wojnę światową, następnie opisano wydarzenia, które doprowadziły do wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz jego zwycięskiego finału w Poznaniu. W rozdziale trzecim przedstawiono dwa główne etapy przebiegu powstania w Wielkopolsce, a w rozdziale czwartym – wydarzenia w Wielkopolsce od lutego 1919 r., a także przebieg ustalania granic II Rzeczypospolitej Polskiej. Rozdział piąty stwarza czytelnikowi szansę wejścia w rolę badacza historii powstania w jego stronach rodzinnych (miejscowości, najbliższej okolicy). W książce znajdują się ponadto: teksty źródłowe, wiersze, fotografie, mapki, karty pracy i karta samooceny.
Z recenzji dr Izabeli Skórzyńskiej:
Narracja poszczególnych części i rozdziałów uzupełniona jest o materiał ikonograficzny – fotografie i symbole Powstania. Jest ona bardzo rzeczowa, uporządkowana i ustrukturyzowana, co ułatwia jej lekturę i pracę z blokiem ćwiczeniowym (…). Blok ćwiczeniowy (…) zawiera różnorodne propozycje pracy z narracją historyczną i materiałem źródłowym oraz poglądowym. Zdecydowana większość ćwiczeń ma charakter aktywizujący, zwłaszcza te, w których autorzy proponują pracę z mapami, tekstami źródłowymi, wśród których, co warte jest podkreślenia, znajdują się także wspomnienia i teksty poetyckie. (…) Na szczególną uwagę zasługuje ostatni blok ćwiczeń, wyposażony w karty pracy dla ucznia, którego tematem przewodnim jest pamięć Powstania Wielkopolskiego w „małej ojczyźnie” (…). Autorzy ćwiczeń proponują działania w terenie – wizytę w muzeum, wyszukanie i odwiedziny miejsc pamięci związanych z Powstaniem, a nawet dłuższą wycieczkę, której rezultaty uczniowie mogą opisać, wypełniając stosowną kartę ćwiczeń.
Od Autorów
I. Wielkopolska w XIX w.
1. Czas powstań narodowych (1795-1864)
2. Walka z germanizacją (1864-1914)
3. Twierdza Poznań na przełomie XIX i XX w.
Ćwiczenia
II. Powstanie w Poznaniu
1. I wojna światowa (1914–1918)
2. Dzień 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu
3. Walki o Poznań (28 grudnia 1918 r. – 6 stycznia 1919 r.)
Ćwiczenia
III. Powstanie w Wielkopolsce
1. Od grudnia 1918 r. do połowy stycznia 1919 r.
2. Od połowy stycznia do 16 lutego 1919 r.
Ćwiczenia
IV. Do II Rzeczypospolitej Polskiej
1. Po Powstaniu Wielkopolskim
2. Ustalanie granic II Rzeczypospolitej Polskiej
Ćwiczenia
V. Powstanie Wielkopolskie w mojej „małej ojczyźnie”
VI. Karta samooceny