Podaj swój adres e-mail, a my będziemy informować Cię o naszych nowych książkach*
Zaczęło się... 1 lutego 1991 r., gdy Marian Pietraszewski utworzył Wydawnictwo eMPi2. Po trzech latach działalności stało się rodzinną spółką cywilną i przyjęło nazwę Wydawnictwo eMPi2 Mariana Pietraszewskiego.
Nazwa eMPi2 jest skrótem słów: Materiały i Podręczniki Mariana Pietraszewskiego
dwa razy M, dwa razy P, a więc eMPi kwadrat, czyli eMPi2
Pierwsza książka ukazała się w marcu 1991 roku. Była to Organizacja gospodarki w Polsce autorstwa Mariana Pietraszewskiego, która doczekała się 7 wydań. We wrześniu 1991 roku oferta Wydawnictwa powiększyła się o Ekonomikę przedsiębiorstw dla szkół nieekonomicznych (pierwszy hit wydawnictwa, 10 wydań, ostatnie w 2000 r.), Planowanie działalności gospodarczej, Ekonomię część 1 i 2 autorstwa Piotra Urbaniaka.
Kolejno pojawiały się następne materiały i podręczniki: Prawoznawstwo, Zbiór zadań z zasad rachunkowości, Technika biurowa, Statystyka, Marketing i analiza ekonomiczna działalności gospodarczej. Oferta podręczników do przedmiotów ekonomicznych (i innych przedmiotów zawodowych) stale się powiększa.
W październiku 1995 roku wydaniem książki Ireneusza Króla i Józefa Pielachowskiego Nauczyciel i jego warsztat pracy utworzyliśmy kolejny dział książek - publikacje dla nauczycieli i dyrektorów szkół.
Od 1999 roku, wraz z reformą oświaty, poszerzyliśmy naszą ofertę o podręczniki do przedmiotów ogólnokształcących, ogólnozawodowych i ścieżek edukacyjnych na poziomie gimnazjum, liceum, technikum i zasadniczej szkoły zawodowej. Podręczniki obudowujemy zeszytami ćwiczeń, aplikacjami do pobrania, specjalnymi stronami WWW, umożliwiając uczniom i nauczycielom ciekawe i aktywne uczenie.
Wychodząc naprzeciw potrzebom szkół zawodowych (technikum, szkoły policealne, ZSZ) od kliku lat wydajemy testy do egzaminu z kwalifikacji A.18, A.22, A.26, A.27, A.28, A.30, A.31, A.32, A.33, A.35, A.61, A.62 , A.65, A.68 oraz T.6, T.12, T13 i T.15.
W latach 2013–2017 przygotowaliśmy podręczniki do kwalifikacji A.18 Prowadzenie sprzedaży, A.26 Sprzedaż produktów i usług reklamowych, A.27. Organizacja i prowadzenie kampanii reklamowej oraz A.35. Sporządzanie planów, analiz i sprawozdań.
Nagrody i wyróżnienia
ROK 2007 – Nominacja do NAGRODY EDUKACJA XXI
Podczas 22. Targów Książki Edukacyjnej w Warszawie książka Media - przyjaciel czy wróg dziecka? została uhonorowana nominacją do NAGRODY EDUKACJA XXI w kategorii "Książki pomocnicze dla nauczycieli".
ROK 2004 – NAGRODA EDUKACJA XXI
NAGRODA EDUKACJA XXI (ustanowiona w 1994 roku) honoruje wartości edukacyjno-poznawcze i poziom edytorski książek polskich autorów. Podczas 16. Targów Książki Edukacyjnej w Warszawie spośród 103 książek zgłoszonych przez 40 wydawnictw, Kapituła na swym końcowym posiedzeniu w dniu 29 marca 2004 r. przyznała nagrodę w kategorii podręczniki szkolne za zestaw Jak działać na rynku do podstaw przedsiębiorczości dla ZSZ wraz z obudową metodyczną.
ROK 2004 – Nagroda indywidualna IIº dla dra Krzysztofa Moraczewskiego
6 września 2004 r. dr Krzysztof Moraczewski otrzymał z rąk Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu nagrodę indywidualną IIº za osiągnięcia w pracy naukowej, w tym za napisanie podręcznika wiedzy o kulturze Od wieży Babel do drapaczy chmur.
ROK 2004 – Nagroda zespołowa IIIº dla prof. Wacława Strykowskiego, dr. Józefa Pielachowskiego, mgr Justyny Strykowskiej
6 września 2004 r. prof. Wacław Strykowski, dr Józef Pielachowski i mgr Justyna Strykowska otrzymali z rąk Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu nagrodę zespołową IIIº za osiągnięcia w pracy naukowej, w tym za napisanie książki Kompetencje nauczyciela szkoły współczesnej.
ROK 2002 – Nominacja do NAGRODY EDUKACJA XXI
Podczas 12. Targów Książki Edukacyjnej w Warszawie otrzymaliśmy nominację do NAGRODY EDUKACJA XXI w kategorii publikacje multimedialne za wybitne wartości edukacyjne zestawu Elementarz życia gospodarczego z WOS (moduł: wychowanie do aktywnego udziału w życiu gospodarczym).
ROK 2000 – NAGRODA EDUKACJA 2000
Na 7. Targach Książki Edukacyjnej w Warszawie otrzymaliśmy NAGRODĘ EDUKACJA 2000 za podręcznik Wybrane zagadnienia z biznesu.
Wydawnictwo założył i przez 13 lat prowadził Marian Pietraszewski (1927-2004)
Z wykształcenia mgr ekonomii. Pracę nauczycielską rozpoczął w 1952 r. w Technikum Finansowym w Elblągu i w Słupsku. Do Poznania wrócił w 1955 r. i podjął pracę w Technikum Ekonomicznym. W 1960 roku objął obowiązki kierownika Sekcji Ekonomicznej w Okręgowym Ośrodku Metodycznym w Poznaniu, a w latach 1968-1973 dyrektora Okręgowego Ośrodka Metodycznego w Poznaniu. Przez dwa lata był zastępcą dyrektora Instytutu Kształcenia Nauczycieli i Badań Oświatowych w Poznaniu. Od 1975 roku do 1989 pełnił funkcję kuratora oświaty i wychowania w Koninie. Pracował również w charakterze wykładowcy w Oddziale Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Od 1 września 1989 r. do 31 stycznia 1991 r. był dyrektorem Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Bagdadzie. Od 1991 r. do 2004 r. redaktor naczelny Wydawnictwa eMPi2.
Wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia pedagogiczne, ma w swoim dorobku prawie 60 pozycji wydawniczych do przedmiotów ekonomicznych - jako samodzielny autor i we współpracy z innymi.