Urządzenia chłodnicze
Temat pochodzi z podręcznika dla zasadniczych szkół zawodowych i szkół policealnych do nauki zawodu sprzedawca
Organizacja sprzedaży
Wiele towarów żywnościowych należy składować i przechowywać w specjalnych warunkach. Zapewnienie odpowiedniej jakości, wyglądu, smaku i zapachu tych towarów wymaga stosowania urządzeń chłodniczych (ryc. 38) umożliwiających przechowywanie ich przez cały czas w niskiej temperaturze. Chłodzenie produktów żywnościowych rozpoczyna się już w produkcji, potem w trakcie transportowania, magazynowania i udostępniania klientom. Urządzenia chłodnicze dzieli się na:
► chłodzące, które pozwalają na utrzymanie niskich plusowych temperatur (od 0°C do + 8°C),
► mrożące (zamrażające), gwarantujące utrzymanie temperatury poniżej 0°C.
W sklepach z artykułami żywnościowymi stosuje się:
► lady chłodnicze (ryc. 38A) – moduły pozwalające na łączenie w ciągi, tworzące niepowtarzalną aranżację wnętrza sklepu, mające podświetlane komory ze szklanymi gablotami,
► szafy chłodnicze (ryc. 38B) – przeszklone witryny pozwalające na schłodzenie lub zamrożenie towarów,
► regały chłodnicze (ryc. 38C) – urządzenie otwarte, narażone na znaczny ubytek schłodzonego powietrza, energochłonne,
► zamrażarki, które służą do przechowywania mrożonek, lodów i dzielą się na: skrzyniowe (ryc. 38D) - wyposażone w przesuwane, przejrzyste pokrywy odbijające ciepło z otoczenia, kompaktowe - wyposażone w system koszyków ułatwiających prezentację towarów oraz otwarte - bardzo nieekonomiczne, ponieważ powietrze schładzane miesza się z powietrzem cieplejszym z otoczenia i produkty nie zawsze są dobrze zamrożone,
► komory chłodnicze (ryc. 38E) - montowane na zapleczach dużych sklepów oraz w magazynach handlowych. Komory pozwalają na utrzymanie temperatury od 18°C do 22°C.
Urządzenia chłodnicze zbudowane są z komory na towary oraz elektronicznego regulatora temperatury, czyli programowalnych sterowników temperatury, z konwekcyjnym lub wymuszonym obiegiem wymiany ciepła oraz z automatycznym odszranianiem konwekcyjnym, gorącymi parami lub grzałkami, także monitorującymi pracę urządzenia. W celu utrzymania sprawności funkcjonowania i przedłużenia żywotności należy urządzenia chłodnicze właściwie konserwować i dokonywać regularnych przeglądów, zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta w instrukcji.
Ryc. 38. Wzory urządzeń chłodniczych
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Czytaj z nami